Historia

Oficjalne narodziny klubu datuje się na 10 września 2006 roku. Tego dnia odbyło się zebranie założycielskie powołujące Baseballowy Klub Sportowy Rawa Katowice do życia. Wszystko zaczęło się 2 lata wcześniej od grupy znajomych, którzy z wakacyjnych nudów wgryźli się w temat niszowego sportu jakim jest baseball w Polsce i prócz rozpoczęcia treningów, postanowili spróbować go rozpropagować na terenie Katowic.

gepardy2007Głównym celem na rok 2007 było kompletowanie składu i podnoszenie wiedzy trenerskiej. Najważniejszym wydarzeniem w sezonie był mecz z Gepardami rozegrany na boisku przeciwników w Żorach 14.04.2007. Porażka z wicemistrzami Polski w sezonie 2007, prócz wyłapania najważniejszych błędów, pozwoliła sprawdzić się zawodnikom w prawdziwym meczu.

Sezon 2008 stał pod znakiem zapytania. Z jednej strony otrzymaliśmy pomoc sprzętową od Kutna, Kędzierzyna-Koźla oraz Władysławowa. Odbył się trening z udziałem łapacza reprezentacji polski – Przemysława Palucha oraz redakcja portalu www.mmsillesia.pl pomogła nam w nagłośnieniu naszej działalności. Z drugiej strony osłabienie przez odejście kilku zawodników nie pozwoliło na aktywne wykorzystanie sezonu.

murcki2009Wszystko zmieniło się rok później. Do drużyny dołączyło 5 nowych i bardzo zaangażowanych zawodników, dzięki czemu rozegraliśmy mecz z Caperem Kędzierzyn-Koźle na znanym nam już boisku w Żorach. Ilość zawodników pozwoliła, także na zagranie wewnętrznego meczu czarni vs. biali na festynie w Murckach, który miał na celu rozpropagowanie sportu w świadomości katowiczan i nabycie nowych graczy. W sezonie 2009 otwarliśmy, także sekcje softballu (damskiej odmiany baseballu) na prośbę dziewczyn, które zgłaszały chęć trenowania. Niestety przez zmniejszające się zainteresowania sekcja przetrwała jeden sezon.

caper2010Rok 2010 rozpoczęliśmy dalszą rekrutacją chętnych do gry. Rozegraliśmy cztery mecze co daje nam lepszy wynik, od całej dotychczasowej historii klubu. Pierwszy mecz rozegraliśmy ponownie z Caperem Kędzierzyn- Koźle zakończył się on naszą porażka. Następny mecz rozegraliśmy z drużyną Kraków Kings był to pierwszy mecz rozegrany na naszym boisku Kolejarz a zarazem pierwszy wygrany mecz w historii naszego klubu. Na mecz rewanżowy nie czekaliśmy długo i zawitaliśmy z rewizytą w Krakowie, ten mecz także udało nam się wygrać. Na ostatni mecz w tym roku pojechaliśmy do Rybnika zmierzyliśmy się z miejscową Silesią, ponieśliśmy porażkę mogliśmy się jednak bardzo wiele nauczyć od bardzo utytułowanego rywala.

W 2010 roku klub bardzo poszedł do przodu pod względem organizacyjnym. Został wybrany nowy Zarząd Klubu. Zakupiliśmy nasze pierwsze koszulki i spodnie klubowe, odbyliśmy pierwszy obóz szkoleniowy, który miał miejsce w Węgierskiej Górce. Utworzona została nowa strona klubu, a także konto bankowe.

W 2011 rok weszliśmy z nadziejami na start w lidze. Staraliśmy się o dotacje z Urzędu Miasta. Rozmawialiśmy z potencjalnymi sponsorami. Byliśmy już bardzo blisko podjęcia decyzji o starcie w lidze, stwierdziliśmy jednak, że to za duży wydatek dla klubowego budżetu i nie mamy jeszcze wystarczającej ilości zawodników. Czas pokazał, że była to słuszna decyzja, mimo utraty środków od Urzędu Miasta Katowice na grę w rozgrywkach ligowych.

wroclaw2011Na początku roku zrezygnowało z gry kilku graczy, co uszczupliło skład. Postanowiliśmy wszystkie nasze siły poświęcić akcji rekrutacji, która odbyła się w kwietniu. Akcja przyniosła pożądany skutek i na rekrutacji pojawiło się 15 osób. Po okresie adaptacyjnym 9 z nich przyjęliśmy oficjalnie do drużyny. Część z nich zrezygnowała po pewnym czasie i zostało nas 14. Ten rok był dla nas też plagą kontuzji. Przez cały sezon średnio 4 osoby były wyłączone z gry przez urazy. Nie pozwoliło nam to rozegrać wielu meczów no i niestety żadnego w najlepszym składzie. Natomiast udało się rozegrać trzy mecze i wziąć udział w jednym turnieju. Pierwszy mecz sezonu rozegraliśmy z Silesią Rybnik. Ponieśliśmy sromotną porażkę, ale zebraliśmy bezcenne doświadczenie z utytułowanym rywalem. Następnie przyszedł czas na turniej we Wrocławiu. Pojechaliśmy tam z świeżo przyjętymi do drużyny rekrutami. Rozegraliśmy trzy mecze z drużynami juniorów KSB Wrocław i Demonów Miejska Górka, oraz seniorów Kraków Kings. Wszystkie mecze zakończyły się dla nas porażką i ostatnim miejscem w turnieju. W meczach z Miejską Górką i Krakowem podjęliśmy walkę. Kolejny mecz rozegraliśmy w Jastrzębiu z reaktywowanym i startującym w lidze w przyszłym roku MKS Jastrząb. Przegraliśmy, ale mecz był dla nas możliwością spotkania na boisku byłych reprezentantów Polski. Ostatni mecz w tym roku był okazją do zmierzenia się na własnym boisku z nowo powstałą drużyną Hornets Łódź. Ten mecz zdecydowanie wygraliśmy i na koniec sezonu podnieśliśmy morale drużyny.

Mimo problemów kadrowych, w tym roku udało się osiągnąć kilka celów. Odbyliśmy drugi obóz sportowy, który miał miejsce w Ustroniu. Zaczęliśmy korzystać z nowego boiska ze sztuczną murawą w Katowicach-Kotuchnie. Pozwoliło ono nam na zwiększenie skuteczności treningów we wszystkich elementach gry. Znacznie powiększyliśmy ilość naszego sprzętu za sprawą pomocy sprzętowej z USA (Toma Krajweskiego z PNYBF) i zakupów dokonywanych we własnym zakresie. Dzięki temu teraz mamy już najbardziej potrzebne wyposażenie. Udało nam się po rocznej przerwie rozegrać mecz pokazowy na festynie murckowskim. Okazał się on dużym sukcesem i cieszył się sporym zainteresowaniem widowni.

rekkrutacja2012Rok 2012 tradycyjnie rozpoczęliśmy od treningów na sali gimnastycznej. Po dwumiesięcznych zimowych przygotowaniach nasz klub zorganizował przedsezonową rekrutację. Po akcji reklamowej zakrojonej na bardzo szeroką skale o przyjęcie do drużyny starało się osiemnastu chętnych. Wzmocnieni taką siłą mogliśmy z pełną gotowością przystąpić do sezonu 2012.

Był to rok przełomowy dla naszego zespołu, ponieważ po raz pierwszy Rawa Katowice wzięła udział w rozgrywkach ligowych. Z inicjatywy śląskich klubów powstała lokalna liga towarzyska pod oficjalną nazwą „Śląska Liga Baseballu”. W skład rozgrywek weszły cztery drużyny z województwa śląskiego: BKS Rawa Katowice, Silesia Rybnik, Gepardy Żory oraz MKS Jastrząb Jastrzębie-Zdrój oraz gościnnie dwie drużyny z innych województw: Kings Kraków oraz Grabarze Skarbimierz.

Sezon ŚLB trwający od marca do paźdjastrzab2012ziernika był największym wyzwaniem z jakim do tej pory mierzył się nasz Klub, zarówno organizacyjnie jak i sportowo. Rawa rozegrała dziesięć spotkań z czego aż sześć w roli gospodarza. Mierząc się z bardziej doświadczonymi zespołami udało nam się wygrać trzy spotkania, co zapewniło nam czwarte miejsce w końcowej tabeli. Był to dla nas spory sukces, który smakował tym lepiej, ponieważ lokatę tuż za podium zapewniliśmy sobie dwukrotnie pokonując  Gepardy Żory.

Na koniec sezonu po raz pierwszy zorganizowaliśmy plebiscyt o nazwie „Krople Rawy” w którym wybieraliśmy razem z kibicami, działaczami i innymi osobami związanymi z klubem najlepszego zawodnika, odkrycie, działacza oraz osobowość w roku.

Rok 2013 tradycyjnie rozpoczęliśmy treningami na zamkniętym obiekcie, jednak tym razem odbywały się one na sali gimnastycznej katowickiego Spodka. Dzięki dobrym warunkom mogliśmy w bardzo dobry sposób przygotowywać się do startu w rozgrywkach ŚLB 2013.

rekrutacja2013W tym roku nie mogliśmy oczywiście odpuścić rekrutacji do naszego zespołu. Prócz mężczyzn, o przydział do drużyny stanęły także kobiety, które zasiliły nowo utworzoną sekcję softballu. Co ciekawe to właśnie dziewczyny stawiły się w znacznie większej ilości – aż 21 chętnych. Jeżeli chodzi o mężczyzn, to przybyła dziesięcioosobowa reprezentacja. Mimo iż nieliczna, okazała się bardzo wartościowa pod względem sportowym.

Po uporaniu się z problemami pogodowymi z końcem marca mogliśmy wreszcie wybiec na otwarte boiska. Oprócz przygotowań sportowych do ŚLB 2013, w której miejsce Jastrzębi Jastrzębie-Zdrój zajęła drużyna z Czech – Klasik Frydek-Mistek, musieliśmy także stawić czoła przygotowaniu boiska. Znajdujące się po zimie w opłakanym stanie boisko przy ulicy Asnyka w Piotrowicach musiało zostać przygotowane, aby można było na nim trenować i rozgrywać mecze. Kosztowało nas to wiele zdrowia, energii oraz pieniędzy, ale po raz kolejny stanęliśmy na wysokości zadania i wspólnymi siłami doprowadziliśmy boisko do stanu użyteczności.

tunel2013Dodatkowo w czerwcu 2013 roku działacze klubu rozpoczęli starania o budowę tunelu do pałkowania. Dzięki pomocy ze strony Urzędu Miasta oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w wakacje wzniesiony został profesjonalny tunel do pałkowania, który w znaczy sposób podniósł standardy i efektywność treningów gry ofensywnej. Tunel mieści się na obiekcie “Rapid” przy ulicy Grażyńskiego w Katowicach.

Sezon Śląskiej Ligi Baseballu w roku 2013 zakończył się dla zawodników Rawy sukcesem. W stawce sześciu mocnych i doświadczonych zespołów ekipa ze stolicy Górnego Śląska zdobyła trzecie miejsce w lokalnych rozgrywkach, ulegając jedynie Silesii Rybnik oraz drużynie Klasik Frydek-Mistek. Także i w tym roku zorganizowany został plebiscyt “Kropel Rawy”, który pozwolił wyłonić najlepszych spośród “Rawiaków”.

softball2013Warto też wspomnieć, że w 2013 roku swoje pierwsze mecze rozegrała nowo utworzona drużyna softballu. Dziewczyny wyjechały na towarzyski turniej do Kutna, gdzie miały okazje zobaczyć i zagrać na prawdziwym boisku wchodzącym w skład wspaniałego kompleksu sportowego Małej Ligi. Młode rawianki rozegrały 3 mecze z drużynami: Stali Kutno, Warsaw Diamonds i Hrabinami Wrocław. Dziewczyny poniosły 3 porażki ale zebrały też bezcenne doświadczenie meczowe.

belchatow2014Rok 2014 rozpoczął się tradycyjnie od przygotowań na sali gimnastycznej. Równolegle z rozpoczęciem treningów kadra trenerska naszego klubu przeszła kursy trenerskie we Wrocławiu. Licencjonowanymi trenerami PZBALL zostali Wojciech Gwioździk, Robert Hoffman, Michał Glumiński oraz Paweł Sitko. W styczniu oraz lutym oprócz zawodników ciężko pracowali także działacze katowickiego klubu. Głowili się oni nad startem Rawy Katowice w rozgrywkach ligowych. Mimo bardzo wąskiego składu oraz niepewnej sytuacji finansowej Rawa Katowice wystartowała w tym roku po raz pierwszy w oficjalnych rozgrywkach Polskiego Związku Baseballu i Softballu. Katowiczanie zgłoszeni zostali do 1 Ligi, czyli drugiego poziomu rozgrywkowego w Polsce. Rozgrywki podzielone zostały na dwie grupy, w których rywalizować miały ze sobą po trzy drużyny. Razem z baseballistami Rawy o awans do fazy finałowej 1 ligi walczyły zespoły Defenders Częstochowa oraz Gepardy II Żory. W marcu ustalony został terminarz rozgrywek, a katowiczanie swoje mecze rozgrywać mieli na boisku w Żorach. Sezon rozpoczął się od dobrych wiadomości, gdyż Rawa wzmocniona została kadrowo, a do zespołu dołączyło dwóch, jak się okazało później kluczowych, zawodników, którzy na co dzień reprezentują KSSP Bełchatów: Jakub Osiński oraz Arek Michlewski. Dodatkowo wsparcia finansowego klubowi udzieliło miasto i tym samym zawodnicy mieli spokojne głowy, przez co mogli optymalnie przygotować się do swojego pierwszego sezonu w rozgrywkach ligowych.

Po rozegraniu wszystkich 12 spotkań sezonu zasadniczego Rawiacy zwyciężyli w grupie południowej i uzyskali awans do fazy playoff, której stawką był awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Turniej finałowy rozgrywany w Miejskiej Górce nie wyszedł najlepiej podopiecznym Michała Glumińskiego, którzy przegrali spotkania z miejscowymi Demonami oraz Feniksami Warszawa odpowiednio 2:12 i 0:12. Tak, więc marzenia o Ekstralidze poczekać muszą do sezonu 2015.

Warto odnotować także pierwszy w historii klubu start w Pucharze Polski, gdzie “Rawiacy” rywalizowali z najlepszymi drużynami z naszego kraju. Przygoda krótka, zakończona już w fazie grupowej, ale niezwykle pouczająca, będzie z całą pewnością procentować w przyszłości. Nie można także zapomnieć o rozgrywkach Śląskiej Ligi Baseballu 2014. W nich wystartowały zaledwie cztery drużyny, co jest słabszym wynikiem niż w ubiegłych latach. Niestety w sezonie 2014 zawodnicy BKS Rawy Katowice nie zdołali zająć miejsca na podium i rozgrywki skończyli na czwartym miejscu.

SONY DSCNiewątpliwym plusem tegorocznych rozgrywek Śląskiej Ligi Baseballu był Piknik Baseballowy zorganizowany w Katowicach. Piknik Baseballowy był jak dotąd największym wydarzeniem związanym z baseballem jakie mieliśmy okazję przeprowadzać w Katowicach. Oprócz turnieju baseballu, na który przyjechały ekipy Grabarzy Skarbimierz i KS Silesii Rybnik, kibice zgromadzeni na boisku Kolejarza mieli okazję podziwiać zabytkowe auta, posilić się jedzeniem z grilla, dla najmłodszych były przewidziane, także popcorn, trampolina czy balony z helem. Wszystko razem sprawiło, że wydarzenie było prawdziwym piknikiem dla całych rodzin, a frekwencja na widowni przeszła oczekiwania Klubu. Impreza była bardzo udana także pod względem sportowym, ponieważ po raz pierwszy w historii drużynie prowadzonej przez Michała Glumińskiego udało się pokonać Silesię Rybnik.

dzieci2014Rok 2014 był przełomowy jeszcze pod jednym względem. Klub otworzył bowiem pierwsze sekcje baseballowe dla dzieci! W tym roku zostały utworzone 2 drużyny baseballowe dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat. Jedna z drużyn znajduje się w Piotrowicach, a druga na Bogucicach. Dzieci będą razem reprezentować Rawę Katowice w rozgrywkach regionalnych, krajowych i międzynarodowych. Utworzenie pierwszych sekcji młodzieżowych jest  jak dotąd najważniejszym wydarzeniem w historii klubu.