Sylwetka rywala: Silesia Rybnik

siesia rybnik

Kolejnym rywalem z którym przyjdzie się mierzyć katowiczanom podczas najbliższego turnieju Śląskiej Ligi Baseballu będzie, grająca na co dzień w Ekstralidze, drużyna Silesii Rybnik. Zespół, który ma na swoim koncie dwa zwycięstwa w regionalnej lidze z całą pewnością i tym razem włączy się do walki o złoty medal. Dla zawodników Rawy Katowice będzie to jeden z najbardziej wymagających rywali z jakimi przyjdzie im się mierzyć w tym roku, jednak to katowiczanie wyszli zwycięsko z ostatniej potyczki obu drużyn w Śląskiej Lidze Baseballu.

Historia klub z Rybnika sięga roku 1921, lecz dopiero w 1950 po połączeniu z Klubem Sportowym  „Gwiazda” Ligocka Kuźnia powstała tam sekcja piłki palantowej. Do dzisiejszego dnia w Klubie pozostały jedynie sekcje baseballu, softballu oraz skata sportowego. Największe sukcesy baseballiści z Rybnika osiągali w latach osiemdziesiątych kiedy to czterokrotnie zdobywali mistrzostwo Polski. W swoim dorobku Silesia ma także dwa medale koloru srebrnego (1999, 2004) oraz aż siedem brązowych. Mimo zapisania tak wspaniałych kart w historii polskiego baseballu ostatnie lata nie były, aż tak udane dla rybnickiego klubu. W 2010 roku zawodnicy Silesii zajęli piąte miejsce w rozgrywkach Polskiej Ekstraligi. Rok 2011 okazał się dla nich jeszcze trudniejszy. W bardzo wyrównanej lidze zajęli oni siódme miejsce i musieli walczyć w play-down o utrzymanie z drużyną z Kędzierzyna-Koźla, z którą jednak wygrali bez większych problemów. W roku 2012 także nie obyło się bez rozczarowań. Rybniczanie bardzo szybko odpadli z rozgrywek o puchar Polski, odpadając w eliminacjach z drużyną Demonów Miejska Górka. Jednak dzięki dobrej postawie w rozgrywkach ligowych Rybniczanom udało się awansować do fazy play off. Tam w półfinale pokonani zostali przez przyszłych mistrzów – Gepardy Żory, a w meczu o trzecie miejsce ulegli ustępującemu mistrzowi Stali Kutno. Ostatnie dwa sezony także nie należały do baseballistów z Rybnika. Dwukrotnie zajmowali oni ostatnie szóste miejsce, nie kwalifikując się do fazy play off rozgrywek.

O wiele lepiej radzili sobie oni w Śląskiej Lidze Baseballu. W pierwszym sezonie okazali się być bezkonkurencyjni i z kompletem zwycięstw mogli cieszyć się z zasłużonego zwycięstwa. Rok później, w sezonie 2013 Rybniczanie także zwyciężyli w regionalnych rozgrywkach, zacięcie walcząc z czeską drużyną Klasik Frydek-Mistek o końcowy sukces. W ubiegłym roku zespół Silesii musiał zadowolić się drugim stopniem podium, ponieważ w finale ŚLB 2014 lepsi okazali się być baseballiści ze Skarbimierza.

 Jak do tej pory obie drużyny mierzyły się ze sobą aż dziesięciokrotnie (sześć razy w ramach ŚLB, trzy razy w meczach towarzyskich i raz w Pucharze Polski) w to właśnie Ekstraklasowa Silesia może pochwalić się znacznie lepszym bilansem (9 : 1). Zdecydowanym faworytem zbliżającego się spotkania jest więc ekipa z Rybnika, która będzie miała za sobą dodatkowy atut w postaci własnego boiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *