Sylwetka rywala: Gepardy Żory

sylwekta rywala - gepardy

Najbliższym rywalem baseballistów z Katowic będzie drużyna Gepardów Żory. Jest to zespół dobrze znany katowiczanom, z którym w ubiegłym sezonie rywalizowali w grupie południowej 1 Ligi, a także w latach 2012 i 2013 w Śląskiej Lidze Baseballu. Jak do tej pory obie drużyny mierzyły się ze sobą aż dziesięciokrotnie, a lepszym bilansem mogą pochwalić się zawodnicy z Katowic, którzy wygrali sześć spotkań.

Gepardy Żory powstały w roku 1999. Przez ponad piętnaście lat istnienia Klubu jego trenerem jest Arkadiusz Żurkowski, który pełni także rolę Szefa Wyszkolenia w Polskim Związku Baseballu i Softballu. Ważną rolę w rozwoju zespołu z Żor miał także japoński trener Naomichi Furusawa, który w pierwszych latach istnienia klubu pomagał w szkoleniu zawodników. Drużyna Gepardów może pochwalić się także klasą sportową o profilu baseballowym. Widać więc jak ważny jest dla żorzan system szkolenia, który z całą pewnością przyczynił się do sukcesów klubu. Po starcie w rozgrywkach ligowych w 2006 roku żorzanie nie musieli długo czekać na pierwsze laury. Pierwszymi z nich były wicemistrzostwa Ekstraligi w latach 2008 i 2009. Jednak największym sukcesem Gepardów jest mistrzostwo Polski zdobyte w sezonie 2012, gdy okazali się być lepsi od drużyny Dębów Osielsko. W ubiegłym sezonie Gepardy uplasowały się na czwartym miejscu Ekstraligowych rozgrywek. Jednak mimo niepowodzenia w ligowych rozgrywkach rok 2014 obfitował w inne sukcesy dla mistrzów z 2012 roku. Żorzanie zdołali zdobyć Puchar Polski, po raz drugi z rzędu oraz mistrzostwo Polski Juniorów (także drugi raz z rzędu) i drużyny do lat 21. Gepardy Żory w sezonie 2014 wystawiły także drugą drużynę w rozgrywkach 1 Ligi. Rezerwy zdołały zdobyć drugie miejsce w grupie odnosząc sześć zwycięstw i tyle samo porażek.

Jeżeli chodzi o występy w Śląskiej Lidze Baseballu to zespół Gepardów wystąpił w pierwszych dwóch edycjach regionalnych rozgrywek. W roku 2012 zajęli oni piąte miejsce wyprzedzając w tabeli jedynie zespół Kings Kraków. Rok później powtórzyli oni miejsce z roku 2012. W sezonie 2014 Gepardy nie startowały w ŚLB, skupiając się na rozgrywkach w innych ligach. Analizując grę żorzan z ubiegłych lat możemy się spodziewać, że kadra trenerska będzie wykorzystywała mecze w regionalnych rozgrywkach do ogrywania mniej doświadczonych zawodników. Znając jednak dobry system szkolenia, który funkcjonuje w Żorach możemy być pewni że Gepardy powalczą o lepszy wynik niż w dwóch dotychczasowych sezonach Ślaskiej Ligi Baseballu i włączą się do walki o podium.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *