Podsumowanie zimowych przygotowań Rawy Katowice

Wielkimi krokami zbliżają się rozgrywki ligowe, które w tym roku będą dla zawodników Rawy Katowice bardzo pracowite. Podopieczni Michała Glumińskiego podobnie jak przed rokiem staną do rywalizacji na trzech frontach: 1 Lidze, Śląskiej Lidze Baseballu oraz Pucharze Polski. Wraz z końcem października baseballiści Rawy Katowice zakończyli sezon 2014. Wtedy też przenieśli się oni na salę gimnastyczną, gdzie już od czterech miesięcy przygotowują się do zbliżających rozgrywek.

Pierwszy miesiąc spędzony na treningach w zamkniętych obiektach Rawiacy poświęcili na zregenerowanie sił po wymagającym sezonie. Raz w tygodniu zawodnicy ze stolicy Górnego Śląska spotykali się, aby wspólnie pograć w różne sporty zespołowe.

“Razem ze sztabem trenerskim ustaliliśmy, iż listopad potraktujemy ulgowo. Zawodnicy mieli na chwilę zapomnieć o baseballu i trochę się rozluźnić. Pograliśmy w między innymi w siatkówkę, koszykówkę i piłkę nożną. Bardzo pozytywnie wpłynęło to na morale moich zawodników, a jednocześnie nie pozwoliło na zupełny brak ruchu.” – relacjonuje nam pierwszy okres przygotowań trener Michał Glumiński.

Od grudnia trzecia drużyna rozgrywek I Ligi 2014 rozpoczęła już normalne baseballowe treningi, których ilość zwiększyła się do dwóch jednostek tygodniowo.

“Jeden trening poświęcamy na grę defensywną, natomiast drugi na ćwiczenie elementów gry w ataku. Dodatkowo na każdym treningu przynajmniej pół godziny poświęcone jest na ćwiczenia kondycyjne i sprawnościowe. Dzięki takiemu systemowi przygotowań będziemy optymalnie przygotowani do treningów na otwartych boiskach. Sezon będzie bardzo długi i intensywny, dlatego tak ważne jest dla nas dobre przygotowanie kondycyjne.” – mówi nam Paweł Sitko, asystent trenera.

Zawodnicy Rawy Katowice dostali wolne na okres świąteczno-noworoczny, ale już 4 stycznia ponownie stawili się na sali gimnastycznej katowickiego Spodka. Przebieg treningów wyglądał podobnie jak w poprzednim miesiącu z tym, że zawodnicy zaczęli trenować bardziej intensywnie. Zwiększona została intensywność ćwiczeń, a część kondycyjna była dodatkowo urozmaicona ćwiczeniami siłowymi. Styczeń zakończył się udaną rekrutacją i w lutym na treningach zaczęło pojawiać się blisko dwudziestu zawodników.

Wraz z dołączeniem do drużyny nowych graczy przed sztabem trenerskim pojawiło się spore wyzwanie. Przygotowanie efektywnego treningu dla tak dużej grupy nie było łatwą sprawą, ale trenerzy wywiązali się z niego bardzo dobrze.

“Każdy trening musieliśmy dokładnie rozpisać. Ważne było aby każdy zawodnik wiedział co ma robić, aby cały czas treningu został wykorzystany optymalnie. Dzięki temu, że trener miał jasno określony szkic przygotowań wiedzieliśmy jak powinny wyglądać treningi. Jestem bardzo zadowolony z naszej pracy, której efekty zobaczymy już na pierwszych otwartych treningach.” – mówi redakcji Robert Hoffman, asystent trenera Glumińskiego.

Duża grupa zawodników okazała się nie być tylko wyjątkiem, blisko dwudziestoosobowa kadra utrzymała się. Nowi zawodnicy, także dzięki pomocy bardziej doświadczonych graczy, bardzo szybko załapali podstawy i cały czas przyswajają kolejne elementy gry.

“Nowi zawodnicy zrobili na mnie ogromne wrażenie. To najlepsza i zdecydowanie najliczniejsza grupa rekrutów, jaka dołączyła do nas po rekrutacji. Z treningu na trening czynią ogromne postępy i jeśli utrzymają to tempo rozwoju to już na wiosnę będą walczyli o wyjściową dziewiątkę.” – komentuje postawę nowych zawodników trener Glumiński.

Jak wyglądać będą najbliższe dni przygotowań? Na sobotę 7 marca zaplanowane są testy sprawnościowe, które zobrazować mają stopień przygotowań do sezonu. Wyniki będą też danymi, które sztab szkoleniowy będzie mógł porównywać i analizować. W kolejnym dniu odbędzie się spotkanie organizacyjne dla wszystkich zawodników, którzy wezmą udział w rozgrywkach zbliżającego się sezonu. W niedzielę 15 marca zorganizowany zostanie mecz wewnętrzny, od którego zawodnicy trenować będą już w systemie trzech treningów w tygodniu.

O tym czy przygotowania okażą się skuteczne przekonamy się już na przełomie marca i kwietnia, kiedy to ruszą rozgrywki. Pierwsze mecze zweryfikują przepracowane miesiące, jednak śledząc przygotowania baseballistów Rawy Katowice, możemy być spokojni o ich poziom przygotowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *